خدمات مهاجرتی

ويزاهاي مهاجرت و اقامت  دائم (كارت سبز)

اقامت دائمي از طريق اعضاي خانواده:

در صورتی که خویشاوند مقیم آمریکا یا حمایت کننده از درخواست اقامت متقاضیشهروند آمریکا می باشد:

درآمد فرد مقیم یا حمایت کننده از درخواست متقاضی باید به ميزان 125% بالاتر از خط فقر معين شده به منظور حمايت مالي از متقاضی و تمامي اعضاي خانوده وی باشد.

نسبت فامیلی فرد مقیم و متقاضی باید شامل یکی از موارد زیر باشد:

1-همسر.

2-فرزند زير 21 سال.

3-پسر يا دختر مجرد بالاي 21 سال.

4-پسر يا دختر ازدواج كرده در هر سني.

5-خواهر يا برادر اگر خويشاوند مقيم حداقل 21 سال سن داشته باشد.

6-والدين اگر فرزند مقيم حداقل 21 سال سن داشته باشد.

در صورتی که خویشاوند مقیم آمریکا یا حمایت کننده از درخواست اقامت متقاضی دارای کارت سبز آمریکا باشد:

1-همسر.

2-پسر يا دختر مجرد در هر سني.

اقامت دائمي از طريق استخدام:

طبقه بندی دریاقت اقامت دائم کشور آمریکا از طریق استخدام در شرکت آمریکایی:

اولويت اول (EB-1 ):

فرد خارجي داراي توانايي فوق العاده، اساتيد و محققين برجسته، برخي مجريان و مديران شرکتهای چند مليتي که دارای پیشنهاد کار از موسسه آمریکایی هستند و آن موسسه موافق حمایت درخواست اقامت خواهان می باشد.

اولويت دوم (EB-2 ):

فرد خارجي كه عضو حرفه اي خاص میباشد و مدارج علمی پيشرفته و يا مشابه آن را پیموده و يا فرد خارجي كه توانايي استثنايي وی در علوم، هنر، ورزش يا تجارت باعث خواهد شد تا حوزه هاي اقتصاد ملي، فرهنگ، آموزش و پروزش و يا رفاه در ايالات متحده منتفع گردند. برای این نوع از اقامت خواهان نیاز به داشتن پیشنهاد کار از موسسه آمریکایی نمی باشد.

اولويت سوم (EB-3 ) :

فرد خارجي با حداقل دوسال سابقه كار بعنوان كارگر ماهر، حرفه اي ها با درجه ليسانس و یا با حداقل دوسال سابقه كار بعنوان كارگر ماهري كه مي تواند كاري را به انجام برساند كه كارگران آماده بكار در ايالات متحده قادر به انجام آن نيستند.

اولويت چهارم (EB-4 ):

فردخارجي كه حداقل دوسال پيش از اقدام براي دريافت مجوز قانوني اقامت در ايالات متحده، بعنوان عضو يكي از ارگانهاي مذهبي كه سازماني غير انتفاعي در ايالات متحده شناخته مي شود مشغول بكار بوده و بنابه درخواست آن سازمان در ايالات متحده در يكي از مشاغل مذهبي ادامه كار خواهد داد.

اقامت دائمي قانوني از طريق سرمايه گذاري:

ویزای EB-5 نوعی روادید برای سرمایه‌گذاران مهاجر به ایالات متحده است که بر اساس قانون مهاجرت ۱۹۹۰ ایجاد شده است. این ویزا روشی برای گرفتن کارت سبز برای افراد خارجی که در ایالات متحده سرمایه‌گذاری کنند فراهم می‌آورد. افراد برای گرفتن این ویزا باید حداقل ۱ میلیون دلار (یا حداقل ۵۰۰ هزار دلار در مناطق حاشیه‌ای با بیکاری بالا) سرمایه‌گذاری کنند و حداقل ۱۰ کارگر امریکایی را حفظ یا استخدام کنند.

چهار مرحله کلی وجود دارد که سرمایه گذاران باید برای کسب اقامت دائم ایالات متحده از طریق برنامه روادید EB-5 تکمیل کنند. پس از تکمیل این مراحل، سرمایه گذاران EB-5، همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال آنها اقامت دائم ایالات متحده را دریافت می‌کنند. آنها همچنین می‌توانند ۵ سال پس از اخذ اقامت دائم، شهروندی آمریکا را به دست بیاورند.

  • تعیین پروژه:

مرحله مقدماتی، پیدا کردن یک پروژه کسب و کار مناسب برای دریافت سرمایه‌گذاری است. این پروژه‌ها به طور کلی به شکل شرکت‌های تجاری جدید یا پروژه‌های مرکز منطقه‌ای هستند. مأموران مهاجرت در خارج از کشور اغلب به سرمایه گذاران EB-5 در تعیین پروژه‌ای که به بهترین وجه، مناسب نیازهای آن‌ها باشد، کمک می‌کنند. متقاضیان همچنین باید اطمینان حاصل کنند که الزامات درآمد سرمایه‌گذار معتبر را به منظور ادامه روند بررسی ویزا برآورده می‌کنند.

  • سرمایه‌گذاری و دادخواست I-526:

در مرحله دوم، متقاضیان باید مقدار سرمایه مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری در پروژه انتخابی خود را فراهم کنند. این امر به طور معمول مستلزم آن است که یک حسابدار اطمینان حاصل کند که مبلغ ۵۰۰٬۰۰۰ یا ۱ میلیون دلار سرمایه‌گذاری شده یا در روند سرمایه‌گذاری در پروژه EB-5 می‌باشد. اغلب این سرمایه‌گذاری‌ها

به یک حساب سپرده می‌شوند. سپس وکیل مهاجرت، تأییدیه این سرمایه‌گذاری را با واصل کردن یک دادخواست I-526 به USCIS  فراهم می‌کند. USCIS به طور معمول پس از ۴ تا ۶ ماه پذیرفته شدن یا نشدن دادخواست I-526 را به متقاضیان اطلاع می‌دهد.

  • دو سال اقامت دائم مشروط:

در مرحله سوم از روند درخواست EB-5 متقاضی باید اقامت دو ساله مشروط ایالات متحده را بگیرد به طوری که بتواند پروژه سرمایه‌گذاری EB-5 خود را به کار بیاندازد. سرمایه گذاران EB-5 هنگامی که دادخواست I-526 آنها توسط USCIS تأیید شد واجد شرایط کسب اقامت ایالات متحده می‌شوند. اقامت را می‌توان از یکی از دو راه زیر به دست‌آورد. اگر سرمایه‌گذار EB-5 در حال حاضر دارای وضعیت قانونی در ایالات متحده باشد، پس باید یک فرم I-485 را برای تنظیم وضعیت خود به اقامت دائم مشروط واصل کند. اگر سرمایه‌گذار در حال حاضر دارای وضعیت ایالات متحده نباشد، پس باید با ارسال یک فرم DS-230 به مرکز ملی روادید برای روادید مهاجرتی تشکیل پرونده دهد و سپس روند کنسولگری یا سفارت ایالات متحده را در کشور خود طی کند. هر دو این مراحل به طور معمول نیازمند کمک یک وکیل مهاجرت است و روادید مهاجر نیز به طور متوسط بعد از ۶ تا ۱۲ ماه صادر می‌شود.

  • اقامت دائم بی قید و شرط و دادخواست I-829:

در آخرین مرحله از روند اخذ روادید EB-5، متقاضیان باید اقامت دائم بی قید و شرط را از طریق حذف وضعیت مشروط دو ساله خود کسب کنند. دادخواست I-829 به USCIS 90 روز قبل از سالگرد تاریخ دریافت اقامت مشروط توسط متقاضی تسلیم می‌شود. این درخواست نشان می‌دهد که سرمایه‌گذار تمام الزامات برنامه روادید EB-5 را برآورده کرده است. USCIS اغلب یک گرین کارت دائمی را ۶ تا ۸ ماه بعد از تسلیم I-829 صادر می‌کند. سرمایه‌گذار، همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال وی، پس از آن می‌توانند به طور دائم در ایالات متحده زندگی و کار کنند و امکان تبدیل شدن به شهروندان امریکایی را پس از گذشت یک دوره ۵ ساله از تاریخ دریافت اقامت مشروط اولیه خود دارند.

 

اقامت دائمی از طریق ویزای گوناگونی (لاتاری)

ویزای گوناگونی یا گرین کارت لاتاری  به صورت قرعه‌کشی (موسوم به لاتاری) تعدادی افراد را برای دریافت این نوع ویزا انتخاب می‌کند که نهایتاً منجر به دریافت کارت اقامت دائم آمریکا (معروف به گرین کارت) می‌شود.. همسر وی و فرزندان مجردی که در روز نام‌نویسی اینترنتی زیر ۲۱ سال دارند نیز در صورت برخورداری از شرایط لازم موفق به کسب این نوع ویزامی شوند .

نام‌نویسی در قرعه‌کشی ویزای گوناگونی تنها به صورت اینترنتی و تنها از طریق وب‌گاه http://www.dvlottery.state.gov/ESC/ انجام می‌شود. برای نام‌نویسی هیچ هزینه‌ای نباید پرداخت کرد و به جزاطلاعات فردی و خانوادگی و یک یا چند قطعه عکس دیجیتال در قالب و اندازهٔ مناسب، چیز دیگری در زمان نام‌نویسی مورد نیاز نیست. معمولاً نام‌نویسی در ماه‌های اکتبر و نوامبر انجام می‌شود

ويزاهاي موقت (غير مهاجرتي):

فهرستي از انواع ويزاهاي موقت که دفتر حقوقی نیایش آماده ارایه خدمات و مشاوره برای آنها میباشد:

1-ميهمانان تجاري و بازديدكنندگان تفريحي (B)

2-ميهمانان تجاري و بازديدكنندگان تفريحي

3-ورزشكاران و هنرمندان(P)

4-ورزشكاران، هنرپيشگان و گروه هاي هنري

5-تبادل ميهمان(J)

برخی افراد دارای ویزای J شامل قانونی میشوند که قبل از اقدام برای گرین کارت خود باید 2 سال را خارج از امریکا بگذرانند. دفتر حقوقی نیایش خدمات حقوقی جهت حذف این پیش شرط را برای دارندان این نوع ویزا ارایه می نماید.

6-نامزد شهروند ايالات متحده(K)

شهروند ايالات متحده میتواند برای نامزد خارجی خود تقاضای ویزای نامزدی نماید.